Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Renginiai kraunami

« Visi Renginiai

  • Šis renginys jau įvyko.

PREMJERA! Orfėjas, Euridikė

2022-11-30 @ 19:00 - 22:00

Tarpdisciplininis šiuolaikinio baleto spektaklis

Pagal Antikinės Graikijos Orfėjo ir Euridikės mitą, remiantis naujausiomis fizikos idėjomis apie laiką
𝘒ū𝘳𝘺𝘣𝘪𝘯ė 𝘨𝘳𝘶𝘱ė:
𝘤𝘩𝘰𝘳𝘦𝘰𝘨𝘳𝘢𝘧𝘢𝘴 𝘔𝘢𝘳𝘵𝘺𝘯𝘢𝘴 𝘙𝘪𝘮𝘦𝘪𝘬𝘪𝘴
𝘬𝘰𝘮𝘱𝘰𝘻𝘪𝘵𝘰𝘳𝘪𝘢𝘪 𝘈𝘭𝘣𝘦𝘳𝘵𝘢𝘴 𝘕𝘢𝘷𝘪𝘤𝘬𝘢𝘴 𝘪𝘳 𝘑ū𝘳𝘢 𝘌𝘭𝘦𝘯𝘢 Š𝘦𝘥𝘺𝘵ė
𝘭𝘪𝘣𝘳𝘦𝘵𝘰 𝘢𝘶𝘵𝘰𝘳𝘪𝘶𝘴 𝘙𝘪𝘮𝘢𝘯𝘵𝘢𝘴 𝘙𝘪𝘣𝘢č𝘪𝘢𝘶𝘴𝘬𝘢𝘴
𝘴𝘤𝘦𝘯𝘰𝘨𝘳𝘢𝘧𝘢𝘴 𝘪𝘳 š𝘷𝘪𝘦𝘴ų 𝘥𝘢𝘪𝘭𝘪𝘯𝘪𝘯𝘬𝘢𝘴 𝘈𝘳𝘷𝘺𝘥𝘢𝘴 𝘉𝘶𝘪𝘯𝘢𝘶𝘴𝘬𝘢𝘴
š𝘪𝘶𝘰𝘭𝘢𝘪𝘬𝘪𝘯ė𝘴 𝘮𝘶𝘻𝘪𝘬𝘰𝘴 𝘥𝘶𝘦𝘵𝘢𝘴 „𝘛𝘸𝘦𝘯𝘵𝘺 𝘍𝘪𝘯𝘨𝘦𝘳𝘴 𝘋𝘶𝘰“ (𝘴𝘮𝘶𝘪𝘬𝘪𝘯𝘪𝘯𝘬ė 𝘓𝘰𝘳𝘢 𝘒𝘮𝘪𝘦𝘭𝘪𝘢𝘶𝘴𝘬𝘢𝘪𝘵ė 𝘪𝘳 𝘷𝘪𝘰𝘭𝘰𝘯č𝘦𝘭𝘪𝘯𝘪𝘯𝘬𝘢𝘴 𝘈𝘳𝘯𝘢𝘴 𝘒𝘮𝘪𝘦𝘭𝘪𝘢𝘶𝘴𝘬𝘢𝘴)
š𝘰𝘬ė𝘫𝘢𝘪 𝘑𝘦𝘳𝘰𝘯𝘪𝘮𝘢𝘴 𝘒𝘳𝘪𝘷𝘪𝘤𝘬𝘢𝘴 𝘪𝘳 𝘑𝘶𝘭𝘪𝘫𝘢 𝘚𝘵𝘢𝘯𝘬𝘦𝘷𝘪č𝘪ū𝘵ė
𝘬𝘰𝘴𝘵𝘪𝘶𝘮ų 𝘥𝘢𝘪𝘭𝘪𝘯𝘪𝘯𝘬𝘢𝘴 𝘑𝘶𝘰𝘻𝘢𝘴 𝘝𝘢𝘭𝘦𝘯𝘵𝘢
Laikas. Kodėl jį skaičiuojame vienodai, bet jaučiame skirtingai? Ar mes egzistuojame jame ar jis – mumyse? Kodėl skirstome jį į praeitį, dabartį ir ateitį?
Knygoje „Laiko tvarka“ žymus italų fizikas Carlo Rovelli vieną po kito griauna nusistovėjusius mitus apie laiką – parodo jo subjektyvumą, kvestionuoja dabarties egzistavimą. Anot autoriaus, kvantinės fizikos lygtys rodo, kad „esminiuose pasaulio mechanizmus aprašančiuose dėsniuose skirtumo tarp praeities ir ateities – tarp priežasties ir padarinio, tarp atminties ir lūkesčio, tarp graužaties ir intencijos – nėra.“
Įkvėpti šių idėjų apie laiką, šiuolaikinio baleto „Orfėjas, Euridikė“ kūrėjai įlieja jas į vieną populiariausių Antikinės Graikijos pasakojimų – Orfėjo ir Euridikės mitą. Daugumai žinomas mitas pasakoja apie Orfėjo kelionę gilyn į mirties karalystę Hadą, kur jis savo dainomis įtikina požemių valdovus grąžinti jam mirusią žmoną. Orfėjas atgauna Euridikę su sąlyga, kad išsivesdamas ją iš požemių karalystės neatsigręš. Paskutinę minutę atgal mestas žvilgsnis ir Euridikės grįžimas į požemį – antroji jos mirtis, – iki mūsų dienų yra viena liūdniausių išsiskyrimo akimirkų visoje Vakarų civilizacijos kultūroje.
Šioje mito interpretacijoje Orfėjas įkūnija mums įprastą, matuojamą ir jaučiamą laiką, o Euridikė – tai, ką Rovelli apibūdina kaip „keistą ir svetimą pasaulį, bet vis dėlto mūsų pasaulį. Lyg pasiekus viršukalnę, kur vien uola, sniegynai ir padangė. Esmišką pasaulį, skleidžiantį sausą, vaiskią ir nejaukią šviesą“. Orfėjo kelionė pas Euridikę tampa kelione gilyn į belaikiškumą, o jų grįžimas atgal ir išsiskyrimas ant urvo slenksčio simbolizuoja mūsų juslių ribojamas galimybes suvokti Euridikės pasaulį – pasaulį už laiko.
Spektaklio sukūrimą finansuoja Lietuvos kultūros taryba, Asociacija Latga.

Bilietai: ČIA

Informacija

Data:
2022-11-30
Laikas:
19:00 - 22:00
Renginio kategorija:
lt_LTLithuanian